منو اصلی

پر بازدیدترین ها

1398/6/17 يكشنبه
ردپای سربازان اسرائیلی در حادثه ۱۷ شهریور ۵۷

روزنامه‌ اسرائیلی اقرار می‌کند که اسرائیل به طور مستقیم در ماجرای روز ۱۷ شهریور ۵۷ مداخله داشت و سربازان اسرائیلی در این جنایت حضور داشتند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، همه چیز از ۱۷ شهریور سال ۵۷ آغاز شد. بسیاری از کارشناسان این روز را منشاء اصلی وقوع انقلاب جمهوری اسلامی ایران می‌دانند. حدود ساعت ۸:۱۵ روز جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ بود که فرماندهان نظامی ابتدا چندبار با بلندگو از مردم خواستند که پراکنده شوند و وقتی با بی‌تفاوتی مردم روبه‌رو شدند یکی از فرماندهان می‌گوید «ما را مجبور به تیراندازی نکنید».

حدود ساعت ۸:۳۰ یک روحانی وارد محوطه میدان ژاله می‌شود و از مردم می‌خواهد به زمین بنشینند. بین ساعت ۹:۱۵ تا ۱۰ صبح، گلوله‌باران توسط نظامیان آغاز می‌شود که برای چند دقیقه بیشتر به طول نینجامید.

این‌ها فقط گوشه‌ای از جنایت رژیم شاهنشاهی در روز ۱۷ شهریور است و برای بررسی ابعاد مختلف این روز سیاه، به گفت‌وگو با حجت‌الاسلام سیدمحسن محمودی نشستیم. آن چه که در ادامه می‌خوانید، حاصل گفت‌وگوی خبرنگاران شبکه خبری تهران نیوز با رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران است.


تهران نیوز: بسیاری ۱۷ شهریور ۵۷ را محرک اصلی حرکت انقلابی مردم می‌دانند. دیدگاه شما در این رابطه چیست؟

اعتقاد ما این است ۱۷ شهریور و انقلاب اسلامی از عاشورا ریشه می‌گیرد. مناسبت‌ها و مراسم‌هایی که در انقلاب برگزار می‌کنیم، همه و همه از عاشورا سرچشمه می‌گیرند. امام ما نیز پرورش‌یافته مکتب عاشورا بودند.

سخنرانی تاریخی امام در روز عاشورا یعنی ۱۳ خرداد سال ۱۳۴۲ اتفاق افتاد. حادثه ۱۷ شهریور اگر یک رخداد تاریخی در تاریخ انقلاب است، برگرفته از فرهنگ عاشورایی و شهادت‌طلبی مردم و روحیه ظلم‌ستیزی طواغیت بود.

بسیاری از کارشناسان تاریخی ۱۷ شهریور را تیر خلاص مردم انقلابی به قلب رژیم شاهنشاهی می‌دانند. شاه خودش را صلح‌طلب معرفی می‌کرد و خواستار مذاکره با انقلابیون و علما بود. حتی چهره‌هایی را به عنوان نخست وزیر انتخاب می‌کرد که به نوعی با علما و روحانیون ارتباط داشتند. به عنوان مثال، شریف امامی خود یک روحانی‌زاده بود.


۱۷ شهریور دست شاه را برای مردم رو کرد

شاه خودش را این‌گونه معرفی و تلاش می‌کرد تا به انقلابیون نزدیک شود اما ۱۷ شهریور دست وی را رو کرد و بر تمام ظاهرسازی‌هایش خط بطلان کشید. مردم در میدان ژاله سابق و ۱۷ شهریور فعلی با اخطار سربازان شاه بر روی زمین می‌نشینند و بدون هیچ حرکت اضافی فقط شعار می‌دهند اما با گلوله‌های مستقیم سربازان شاه مواجه می‌شوند.


تهران نیوز: برخی از منابع بر تعداد شهدای این فاجعه اختلاف نظر دارند و عدد دقیقی را اعلام نکرده‌اند. شما هم بر همین عقیده‌اید؟

من خودم در آن صحنه حضور نداشتم اما از حاضران شنیده‌ام که اتفاقات تلخ و عجیبی رقم خورده و مردم فقط به جرم شعارهای انقلابی و دین‌داری به شهادت رسیده‌اند. آمارهای فراوانی درباره شهدای حادثه خونین جمعه سیاه داده‌اند اما اکثر منابع بر روی ۸۰ الی ۹۰ شهید اتفاق نظر دارند.

یکی از همکاران ما در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران که حادثه ۱۷ شهریور ۵۷ را از نزدیک دیده است، نقل می‌کند «مادری را دیدم که در آغوشش یک فرزند شیرخوار داشت و هدف گلوله قرار گرفت. این بچه در آغوش مادر بود و خون‌های مادر را می‌مکید».

ای کاش هنرمندان و مستندسازان ما برای حادثه ۱۷ شهریور یک فیلم سینمایی و یا حداقل یک مستند قوی می‌ساختند. در شرایطی که شبکه‌های معاند و ضدانقلاب قصد معرفی شاه به عنوان یک چهره صلح‌طلب و مهربان را دارند، ما وظیفه داریم که با تهیه چنین آثاری روشنگری کنیم و جنایات خاندان پهلوی را برای مردم بازگو کنیم.

۱۷ شهریور سند حقانیت انقلاب اسلامی و محکومیت رژیم پهلوی است. استفاده از این موقعیت نیز به همت ما بستگی دارد و ما باید با تلاش مضاعف مردم را روشن و آگاه کنیم.


روایتی عجیب از حضور سربازان اسرائیلی در کشتار دسته جمعی ۱۷ شهریور!

یکی از روزنامه‌های اسرائیلی اقرار می‌کند که اسرائیل به طور مستقیم در ماجرای روز ۱۷ شهریور مداخله داشت و سربازان اسرائیلی در این جنایت حضور داشتند. این سخن چنان هم دور از ذهن نیست زیرا رژیم شاه به ارتش خودش اطمینان نداشت. بسیاری از سربازان شاه در روز جمعه سیاه از صحنه فرار کردند و یا به خودشان شلیک کردند تا مردم آسیب نبینند.


تهران نیوز: واکنش امام خمینی(ره) به این حادثه چه بود؟

بنا به نظر کارشناسان حادثه‌ای مانند ۱۷ شهریور نداریم که امام به این تعداد برای آن بیانیه داده باشد. ایشان در اولین بیانیه‌شان که از نجف صادر کردند، فرمودند «ای کاش خمینی در میان شما بود و همراه شما کشته می‌شد». امام هم‌چنین برای هفتم و چهلم شهدای این حادثه نیز بیانیه دادند و این‌ها همه حاکی از توجه ویژه پیر جماران به حادثه ۱۷ شهریور است.


تهران نیوز: روز ۱۷ شهریور امسال با هشتم محرم مصادف شده و در نوع خود فرصت خوبی است. چه برنامه‌ای برای به‌کارگیری ظرفیت هیئات مذهبی و استفاده بهینه از تقارن این دو روز دارید؟

اگر درست استفاده کنیم، تقارن روز ۱۷ شهریور با ایام ماه محرم یک فرصت بزرگ است. سخنرانان و مداحان عزیز! ما که از حضرت مسلم(ع)، حضرت حبیب(ع) و سایر معصومین دم می‌زنیم، چرا نباید از شهدای ۱۷ شهریور سخن بگوییم؟ مگر این‌ها شهادت‌طلبی را از عاشورا نیاموختند؟


اگر صاحبان تریبون در شب‌های محرم از شهدای ۱۷ شهریور حرفی نزند به کربلا جفا کرده است

من معتقدم اگر صاحب سخنی در روز ۱۷ شهریور از حسین(ع) و کربلا بگوید اما از شهدای جمعه سیاه حرفی نزند به شهدا جفا کرده است. انقلاب ما با عاشورا پیوند عمیق دارد.


تهران نیوز: در ارتباط با مراسم‌های شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی توضیح می‌فرمایید؟

برنامه شاخص امسال ما طبق سال‌های گذشته مقابل یادمان شهدای ۱۷ شهریور ۵۷ در محوطه شهرداری منطقه ۱۲ برگزار می‌شود و ما از تمام شهروندان تهرانی دعوت می‌کنیم تا در این مراسم حضور پیدا کنند.

بيشتر

اطلاعیه ها و بیانیه ها

1397/7/8 يكشنبه

شهرداری پایتخت اطلاعات تمام مدیران خود را منتشر کرد + دانلود اطلاعات و مشخصات مدیران

با دستور شهردار تهران، اطلاعات مدیران ارشد شهرداری تهران بر روی وبسایت شفاف دردسترس شهروندان قرار گرفت.
1397/6/26 دوشنبه

واکنش ثبت احوال به تعویض نام خانوادگی توسط آقازاده‌ها

سخنگوی ثبت احوال به خبر تعویض نام خانوادگی برخی آقازاده‌ها برای دور زدن افکار عمومی واکنش نشان داد.
1397/6/10 شنبه

اطلاعیه 4

تست
1397/1/14 سه شنبه

یوم‌الله 12 فروردین ؛ تجلّی واقعی ارادۀ ملّت بزرگ ایران

یوم‌الله 12 فروردین ؛ روز وحدت ملی ایرانیان، روز تثبیت انقلاب اسلامی، روز قرار گرفتن در مسیر حکومت عدل الهی است .
1396/9/2 پنجشنبه

پاسخ فرمانده به نامه سردار فاتح/خدمتی بزرگ به بشریت کردید

پاسخ رهبر معظم انقلاب اسلامی به نامه‌ی سردار سرلشکر پاسدار حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره پایان سیطره شجره خبیثه داعش منتشر شد.

پیوندها

اوقات شرعي

True

تقويم

<>
شيدسچپج
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

بازديدها

تعداد بازديد اين صفحه: 113641
تعداد بازديد از سايت: 32622067
تعداد بازديد زيرپورتال: 154625
اين زيرپورتال امروز: 118
در امروز: 156
اين صفحه امروز: 67
خانه | بازگشت |
Guest (SGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما